Sulama Suyu Kalitesi Brezilya'da Üretimi Nasıl Etkiliyor?Bu makale aslen Campo & Negócios Hortifrúti dergisinde Portekizce olarak yayınlanmıştır.

2017 yılında, Ulusal Su Ajansı (ANA, Portekizce kısaltmasıyla) 'Atlas Irrigation: sulu tarımda suyun kullanımı' başlıklı bir çalışma yayınladı ve bu da sektörün ülkedeki durumunu ortaya koydu.

Veriler, Brezilya'nın 6.95 milyon hektarlık bir üretim alanı ve 2030'a kadar% 45'lik bir büyüme potansiyeli ile dünyanın en çok sulanan on ülkesi arasında olduğunu ortaya koydu. Tüm bu potansiyel ile ANA'nın ana endişesi bu genişlemenin çevresel sektöre bağlı düzenleyici kurumların çevresel sorumluluk kriterlerini karşılayarak sürdürülebilir bir şekilde yerleştirin.

Sulanan alanlar genişledikçe, tuzlanma ve iklim değişikliğinden dolayı su krizlerinin oluşma riski nedeniyle gezegenin su kaynaklarından ödün verdik.

Çiftçiler, yapısal gelişmeleri teşvik ederek, daha verimli sulama sistemlerine, yüksek teknoloji ekipmanlarına ve daha fazla su tasarrufu sağlayacak uygulamalara yatırım yaparak bu gerçeklere her zamankinden daha fazla dikkat etmelidir.

Su kalitesi üretim sürecinin ana noktalarından biridir ve Brezilya, yüzey suyu kaynaklarının çoğunun organik madde, yosun, organik kolloid, demir ve manganez açısından zengin olduğu tropikal ve subtropikal bir iklime sahiptir ve bakım, sulama sistemleri boruları içinde kir birikmesine, biyofilm oluşturmasına, valf kontrolleri ve yayıcılarının engellenmesine ve sistemin verimliliğinden ödün vermesine neden olur.

Sert su

Sulama sistemlerini etkileyen bir diğer sorun, boru ve yayıcılarda tıkanmaya neden olan kalsiyum, magnezyum ve / veya sodyum karbonatlar ve bikarbonatlar açısından zengin olan sert su olarak adlandırılır. Sağda, FeO3 + ve MnO + ile ilişkili organik kolloidler olan biyofilmin neden olduğu engellerin ve bikarbonatların neden olduğu engelin sonucunu görebiliriz.

Sebep ve sonuç

Çiftçilerin, yayıcıların kabuklanma ve tıkanma problemlerinin, sulama sisteminin dengesini bozması ve bu nedenle bitkilere doğru su ve besin maddelerinin sağlanamaması nedeniyle sürekli hasat sıkıntısı ve zarar görmüş meyve kalitesi olduğunun farkında değildir.

AQUA4D® gibi teknolojinin ortaya çıkmasıyla, biyofilm ve karbonat tartarın sulama sistemlerinin içinden çıkarılmasını sağlayan, sistemleri her zaman temiz tutan ve böylece su ve besin maddelerinin daha iyi dağıtılmasını sağlayan mükemmel kalitede suya sahip olmak mümkündür. Sistem modülerleştirilmiştir, her türlü sulama ve akış hızına hizmet eder. Kurulumu basit, pompalamadan sonra, filtrelerden sonra ve gübre enjektörüne monte edilir.

Su Arıtma Ünitesinden (SAÜ) geçer geçmez, aynı frekansta dokunulur ve Command F Pro tarafından gönderilir, kümeler parçalanır ve böylece kimyasal özellikleri değiştirilmeden suyun fiziksel özellikleri iyileştirilir.

Üstel faydalar

Bahsedilen faydalara ek olarak, AQUA4D® arıtımı ile, suyun toprak ve bitki ile ilişkisinde belirgin bir iyileşme vardır bunu ya topraktaki su depolama kapasitesi açısından ya da tansiyometre veya toprak çözeltisindeki tuzların daha fazla bulunabilirliği ile ölçülebilirsiniz.

Brezilya ve dünyanın çeşitli bölgelerinde muz, limon, mango, üzüm, guava, papaya, kavun, karpuz, çiçekler ve kahve gibi birçok ürünte, bu teknoloji sürekli olarak daha fazla su tasarrufu, tuzdan arındırma, topraklar ve verim, bitki sağlığı ve meyve kalitesi kazanımları.

Gözle Görülebilen Sonuçlar

Sağdaki fotoğraflarda, São Francisco Vadisi'nde sofralık üzüm yetiştiren bir alan görüyoruz. Yetiştirici, iyi yerel su koşullarında (São Francisco Nehri'nden) ve 44 m³ / saate kadar arıtmalı AQUA4D® sisteminde bile inanılmaz sonuçlar elde etti.

Verimlilikte% 27, kalitede% 14'lük bir artış görülmüştür.

Brezilya’daki Üzüm Sonuçları

Sürdürülebilir tarım, hızlı yatırım getirisi

Dünya çapında çok sayıda vaka, AQUA4D® teknolojisinin sağladığı doğrudan ve dolaylı kazanımları kanıtlamaktadır. Buna su tasarrufu, tuzlu su ile sulama yapabilme, tıkanma ve biyofilm sorunlarını çözme ve nematod saldırılarını sürdürülebilir bir şekilde önleme dâhildir. Ayrıca, üreticiler kısa dönem mahsuller için ilk yıl içinde ve en fazla üç yıl uzun mahsul mahsuller için Yatırım Getirisi (YG) bekleyebilirler.

Daha fazla öğren:

Baş Agronomist George Melo, AQUA4D'nin Brezilya'daki su kullanım verimliliğinde nasıl devrim yaratabileceğini tartışıyor:

Agricola Famosa'dan Pablo Dantas, Aqua4D sisteminin etkisini tartışıyor

Kavun yetiştiricisi Armando Malul, Aqua4D'nin ürünlerini nasıl kurtardığını açıklıyor