Agricola Famosa

Kavun üretİmİ   |   Tarla

Agricola Famosa

DÜNYANIN EN BÜYÜK KAVUN ÜRETİCİSİ Aqua-4D® SİSTEMİ KULLANMAKTADIR...

Agricola Famosa BREZİLYA NIN EN BÜYÜK MEYVE ÜRETİCİSİDİR. kAVUNUN YANISIRA KARPUZ, PAPAYA, MUZ, KUŞKONMAZ, PASSİFLORA VE DİĞER MEYVELERİ ÜRETMEKTEDİR...

DURUM

Müşteri sulamada EC 3.0-6.0 aralığında tuzluluğa sahip su kullanmaktadır. Bunun yanısıra gün geçtikçe toprakta biriken tuz miktarı artmakta ve rekolte sürekli olarak düşmekteydi. Her yıl bir önceki periyoda göre kıyaslandığında rekolta azalması süreklilik kazanmıştı. Agricola Famosa eğer çözüm bulamasaydı, çözüm olarak mevcut tarlaları satıp, üretimlerine tuzluluk bakımından daha uygun yeni bir tarla bularak üretimine devam etmeyi düşünüyordu...

ÇÖZÜM

1. UYGULAMAAqua-4D® yi satın alarak 150m3/saat debi ile sulama yaptıkları 24Ha boyutundaki sahayı suladıkları sisteme monte ettiler ve toprağın tuzluluğunun düştüğünü ve üretimin tekrar eski değerlere ulaştığını, hatta eski değerleri pozitif yönde aştığını gözlemlediler.

2. UYGULAMA Aqua-4D® yi diğer tarlaları içinde satın alarak 150m3/saat debi ile sulama yaptıkları 24Ha boyutundaki sahayı suladıkları sisteme monte ettiler ve bunu 3üncü 24Ha lık bölüm içinde yaptılar. Toprağın tuzluluğunun düştüğünü ve üretimin tekrar eski değerlere ulaştığını, hatta eski değerleri pozitif yönde aştığını bu ilave 2 tarlada da gözlemlediler.

SONUÇLAR

Toplam üretim artışı 7 et 17%

Artan “İHRACAT” kalitesi

Düşük rejet meyve adedi

Gelişen kalite kriterleri

Aynı tarlada yılda 2 kez ürün alma imkanı oluştu. (1 inci öncelikli). Bunun yanısıra toprakra her hangi bir tuz kalıtımı yaşanması son buldu.

ROI yaklaşık olarak 12 aydan kısa sürdü.

GELECEKTEKİ PROJELER

Elde edilen sonuçlardan sonra, Agricola Famosa ilk step olarak 1,000 ha kavun ve karpuz tarlasının sulama sistemine Aqua monte edilecek, ardından proje Aqua4D ile sulanan arazi toplamı anlamında 9000ha çıkarılacaktır.

Fideliklere Aqua4D takılacaktır.

Papaya üretim alanlarında Aqua4D kullanılacaktır.

Gelecek için yapılan planlamalarda ise tüm meyve bahçelerinin yanısıra balık çiftlikleri de vardır.