Fiziksel Su İyileştirme Yöntemiyle Biofilmin Kaldırılması

Biofilm nedir?

Biofilm yapay ve doğal tüm su sistemleri içindeki organik yaşamdır. Biofilm suyun temas ettiği her yerde oluşabilir. Bununla beraber teorik olarak Biofilmin olmadığı hiçbir yüzey yoktur.

 

Biofilm, tarımda suyun dolaştığı tüm yüzeylerde ve ortamlarda gelişir:

  • su kuyuları
  • Su rezervuarları ve basınç dengeleme sistemlerinde
  • su borularında
  • İçme ve sulama suyu şebekelerinde
  • toplama havuzları ve kanalizasyonlar

Biofilm in gelişmesi

Biofilmin 5 aşamada gelişir. 1. aşama, yüzeyin oluşması; 2. aşama, geri dönüşü olmayan bağlanma; 3. aşama, olgunlaşma I; 4. aşama, oldunlaşma II faz; 5. aşama, tüm yüzeye dağılım
Development of Biofilm

Biofilm su kaynaklarında mevcut olan mikroorganizmalar tarafından oluşturulmaktadır. Bunlar genellikle bakteriler, yosunlar, mantarlar, protozoa lardır. (mikroplar ve virüsler).

 

Mikroorganizmalar yerleşmek su sınırlarını, çeperleri, şebeke iç duvarlarını seçerler. Tek bir bakteri ile başlayan bu süreç son derece dirençli yapılar haline gelir. Kendi ekosistemlerini buralarda geliştirmeye başlarlar, ve zaman içinde su akışını engellemeye başlarlar.

 

Biofilmi oluşturan bakteriler, besin kaynağı olarak suyun içinde bulunan besinlerden faydalanırlar ve boru iç duvarları içinde yaşamlarına, bu yapıyı geliştirerek devam ederler.


Biofilmin Zararları

Epifluorescence Mikroskobu ile paslanmaz çelik yüzeyde Polymicrobic Biofilm gelişiminin gözlemlenmesi
Harmful impact of Biofilm

Biofilm patojenik yapılar için ideal bir besin kaynağıdır. Biofilmin gelişmesine; su kalitesi, su kaynağının işletilme metodu, bakteri filtrasyonu, sıcaklık, sudaki besinler katkı sağlar (kuyu, sarnıç, akış, durgun su).

 

Su sisteminizde Biofilm in oluşması için, sisteme giren tek bir bakteri daha yeterlidir. Oluşmaya başlayan Biofilm tabakası bakterilerin çoğalması, gelişmesi için tüm gereklilikleri sunan bir yatak gibi çalışmaya başlar. O andan itibaren suyunuz her geçen an patojenleri besleneyen hijyen problemlerinin kaynağı haline gelir.


Aqua4D® Fiziksel Su İyileştirme Sistemi Yardımıyla Problemlerin Çözülmesi

Tarımsal sulama sistemleri Patojenik Biofilm oluşması için hassas ortamlardır. Borularda, pompalarda ve rezervuarlarda hiçbir sızdırmazlık önlemi yoktur ve su ortama daha şebeke içindeyken dahi açıktır. Biofilm oluşması daha boruların başında oluşur ve buradan tüm sisteme su akışı yoluyla yayılır. Küçük sızıntı noktaları Biofilm bakterilerinin sulama suyunun ulaştığı heryere yayılmalarına olanak sağlar. Şehir suyuyla beslenen sistemlerde dahi problem mevcuttur.

Almanya da bir çiftliğe Aqua-4D montajı
Aqua-4D against biofilm

Aqua-4D® fiziksel su iyileştirme cihazı Biofilm in oluşmasını engellemek için sorunun kaynağını yok eder.

 

Aslında Aqua4D nin yaydığı sinyallerden dolayı(çelik, PVC veya cam vb) yüzeylere suyun içindeki organik yapılar tutunamaz ve bundan dolayı Biofilm oluşumu başlayamaz. Mevcut Biofilm tabakaları elimine olduğu gibi, yeni tabakalarında oluşması imkansızdır.

 

Cihazın etkileri boru iç çeperlerinde kireç birikimlerini engeller. Yüzey daha önceki haline göre daha temiz ve kaygan olduğu için bakterilerin bu yüzeylere yapışabilmeleri zorlaşır. Biofilm in oluşması ve gelişmesi için gerekli olan şartlar ortadan kaybolur.


Aqua4D® sisteminin CanlıStok-Tavukçuluk operasyonuna montajı

En iyi ve en efektif çözüme ulaşabilmek için tek yol standart bir Aqua-4D® sistemini kuyudan veya tanktan gelen suyun hattına monte etmektir. Bu sistem Biofilm i elimine edecek ve bir daha asla oluşmasına imkan vermeyecektir.

 

 


Gözlemlerimiz: Biofilm in çözülmesi

Biofilm deposits

Birçok kümese (damızlık, yumurta, broiler) Aqua-4D® sistemleri monte edilmiştir.

 

4-+6 hafta içinde su sisteminideki Biofilm tamamıyla ortadan kalmış ve bir daha oluşmamıştır. Cihazın montajından sonraki birkaç hafta su tesisatındaki su hafta bir iki kez 15-+20 dakika boyunca tam basınçla boşa akıtılmalıdır ki, bu çözünen biofilmin hayvanlarınız tarafından içilmemesi ve diğer ekipmanlarınızın tıkanmaması için önemlidir.